Los Picos de Europa

Precestovať severné pobrežie Španielska bolo pre mňa doplnením skladačky, keďže za posledných pár rokov som už mal za sebou celé východne a aj južné pobrežie až po Portugalsko. Vybral som si cestu ponad Pyreneje, okolo mesta San Sebastián až do Bilbaa ktoré bolo mojou prvou zastávkou na tejto ceste v Španielsku.

Bilbao

Bilbao a Guggenheim Bilbao Museum bolo jednoznačnou voľbou na prenocovanie. Našiel som si Aire camping – car Bilbao aj keď mimo centra, ale tie výhľady stoja bezpodmienečne za to. Na skok je zastávka a autobus vás odvezie priamo do centra Bilbaa každých 20 minút. Nie je to klasický kemp, ale nájdete tam všetko potrebné, od toaliet až po miesto na vypustenie/napustenie vody. Aire camping nájdete presne tu.

Nočné Bilbao z Aire camping

Už asi 6 rokov dozadu som bol v Guggenheime v New Yorku a hneď po jeho návšteve mi bolo jasné že niekedy musím zbehnúť aj do Guggenheim Bilbao Museum. Aby som sa nerozpisoval, je lepšie raz vidieť ako sto krát počuť, odporúčam všetkými desiatimi. Či už vonkajší areál, budova múzea (mimochodom dielo Franka Owen Gehryho ktoré charakterizujú zakrivené línie, matné vápencové bloky a lesklý titán) s fontánou ako aj most vedúci k nemu, nájdete tu ikonického Puppyho alebo Mamana, to všetko je len malou ochutnávkou toho čo sa nachádza vo vnútri.

TIP

Odporúčam kúpiť vstupenky vopred online, vyberiete si presnú hodinu vstupu a vyhnete sa zdĺhavému čakaniu pri pokladniach. Online nákup nájdete tu

Los Picos de Europa

Iba cca 200 km od Bilbaa sa nachádza Los Picos de Europa. Táto zastávka bola asi najväčším prekvapením na celej mojej ceste. Ako najjednoduchšie prirovnanie ma hneď po príchode napadlo, že to sú vlastne také španielske Vysoké Tatry, s tým rozdielom že pár kilometrov od Los Picos sú najbližšie pláže.

Pobudol som v mestečku Sotres, kde nájdete aj lokálnu výrobňu syrov queso de Cabrales. Dal som si aj menšiu túru k úpätiu hory El Paredón de Albo čo jednoznačne odporúčam, pretože výhľady cestou sú až gýčovo pekné. A potom už späť na surfistickú pláž San Antolin, kde som sa ešte zastavil v Las Arenas a nakúpil v lokálnej putike typický astúrsky sajder. Názov Los Picos de Europa vraj vznikol kvôli tomu že španielsky moreplavci prichádzajúc z Ameriky zbadali toto pohorie ako prvé pri návrate do Európy.


Santiago de Compostela

Santiago de Compostela je asi jedno z najznámejších pútnických miest na svete kde kvôli ceste svätého Jakuba každý rok prichádza viac ako 200 tisíc pútnikov. Santiago som navštívil začiatkom Novembra takže nápor pútnikov nebol takmer žiaden. Mesto si žilo pokojným víkendom typického regionálneho španielskeho sídla, ktorý ozvláštňovalo úchvatné historické centrum. Je jednoznačne poznať že mesto je „vybudované“ pre pútnikov, ale aj návšteva mimo púte do Compostely má svoje čaro a ak budete prechádzať regiónom, odporúčam Santiago nevynechať a spraviť si aspoň poldňovú zachádzku.


Pár foto na záver…

One thought on “Severné Španielsko a Los Picos de Europa, čo vyskúšať?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *