Cesta cez pobaltské krajiny trvala iba pár dní a ja som dorazil do jednej z dvoch mojich hlavných destinácií. Fínsko ma fascinovalo už roky a chcel som ho konečne spoznať trochu viac, ako iba z prestupov na letisku cestou do ďalšej destinácie ☺ Už som sa nevedel dočkať. Konečne ma čaká poriadna zimná krajina, ktorá bude určite výzvou pre mňa ako aj môj campervan. Hneď po vylodení v Helsinkách som začal pociťovať taký ten mix pocitov nadšenia, nedočkavosti z objavovania ako aj rešpektu pred tým, čo ma cestou čaká. Taká ideálna kombinácia pred ďalším veľkým cestovateľským dobrodružstvom.

Helsinki

Keďže som sa po sérii miest, ktoré som navštívil za posledné dva týždne už nevedel dočkať zimného Fínska, Helsinki som v podstate iba prebehol za jeden deň. Napriek tomu sa mi v Helsinkách zapáčilo a raz si ich prídem poriadne vychutnať minimálne na predĺžený víkend. Prehliadku Helsínk som začal na námestí Senaatintori, ktoré obklopujú vládny palác, helsinská katedrála, univerzita a Sederholm – najstaršia budova centra Helsínk. 

Helsingin tuomiokirkko alebo Helsinská katedrála je evanjelická katedrála postavená v rokoch 1830 až 1852 a patrí medzi najznámejšie fínske historické pamiatky. Pred Helsingin tuomiokirkko je umiestnená socha Alexandra II., ktorá bola odhalená v apríli 1894 ako pamiatka na Fínmi milovaného panovníka. Alexander II. ako prvý uznal fínsku štátnosť ako aj pomohol zaviesť prvú fínsku ústavu. Počas rusifikácie Fínska, ktorá začala v roku 1899 Nikolaiom II. (pravnukom Alexandra) na námestí a pred sochou prebiehali veľké protiruské protesty a demonštrácie.

Hneď z námestia Senaatintori som sa presunul do prístavnej štvrte ‎Katajanokka. Štvrť je známa elegantnými budovami, ktoré sú postavené v secesnom štýle s využitím červených tehál. Iba kúsok od prístavu som si bol pozrieť katedrálu Uspenski, ktorá je tiež postavená v rovnakom štýle. Pravoslávna katedrála z roku 1868 – Uspenski alebo Chrám večného spánku Panny Márie je tak trochu aj turistickou atrakciou, ktorá ale stojí za návštevu.

Poslednou zastávkou v Helsinkách bola rušná štvrť Kluuvi, ktorá zaujme množstvom štýlových reštaurácií a kaviarní. Viete si tu aj skvelo nakúpiť. Zaujal ma najmä obchodný dom Stockmann postavený v štýle art deco. Veľmi sa mi páčila aj dizajnová budova Helsingin keskustakirjasto Oodi alebo zjednodušene knižnica Oodi. Knižnica Oodi vyhrala v roku 2019 ocenenie ako najlepšia verejná knižnica sveta pričom do architektonickej súťaže sa prihlásilo neuveriteľných 543! architektonických štúdií.

Do mojej ďalšej zastávky v Ranua to mám viac ako 9 hodín cesty, preto som sa rozhodol, že cestou prespím v Tampere.

Tampere 

Miesto na prenocovanie som si našiel kúsok za mestom pri jazere Villilänsalmi. Super tichá noc, ideálne na rannú prehliadku Tampere. Mimochodom miesta na „ubytovanie“ s mojím campervanom väčšinou hľadám cez appku park4night a Google mapy. Zatiaľ mi táto kombináciu funguje takmer ideálne.

Tampere ma fascinovalo množstvom bežkárskych a korčuliarskych tratí, ktoré pretkávajú jazerá v meste a jeho okolí. Nikdy by som si nepomyslel, že takáto forma individuálnej prepravy po meste môže fungovať takto efektívne. Miestny dochádzajú za prácou, nákupmi či do školy vo veľkej miere práve takto. Skvelé.

Ranua ZOO

Po viac ako 700 kilometroch fínskou prírodou som dorazil do laponského mestečka Ranua. Tu som mal už vopred vyhladnutú miestnu ZOO. Ranua ZOO je najsevernejšia zoologická záhrada vo Fínsku a druhá najsevernejšia na svete. Nájdete v nej viac ako 50 druhov zvierat a ako v jedinej vo Fínsku aj polárneho medveďa.

Rozloha ZOO je celkom značná a keďže dni sú aj začiatkom marca relatívne krátke, mal som čo robiť aby som ju prešiel za jedno poobedie. Bol to výborný zážitok.

Už zajtra sa presúvam na hranicu severného polárneho kruhu do mestečka Rovaniemi alebo Ruä’vnjargg ktoré je centrom fínskej najsevernejšej provincie Laponska.

Chcete vyraziť na cesty a začať objavovať Európu a Slovensko? Vypožičajte si obytnú dodávku / campervan Marco Polo alebo karavan Grand California od nás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *