V Rige som strávil o niečo viac času ako som pôvodne predpokladal, aby som stihol trajekt do Helsínk, takže na Tallinn mi zostal iba jeden večer. Ubytoval som sa blízko prístavu, ktorý je relatívne blízko do centra. V Tallinne som nemal vybrané nič špecifické, čo by som si plánoval pozrieť, nechal som to na potulky mestom a spontánnosť.

Potulky historickým centrom Tallinnu

Zaujalo ma historické centrum mesta, aj keď nie je také veľké ako vo Varšave alebo Rige, určite stojí za zastávku. Historické centrum Tallinu je jedno z najlepšie zachovaných stredovekých miest, preto je od roku 1997 zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Svojou veľkosťou mi pripomínalo bratislavské centrum.

Keďže Tallinn a jeho prístav už pred stredovekom zohrávali dôležitú úlohu v preprave tovarov, centrum mesta obkolesujú hradby, ktoré ho chránili pred nepriateľskými armádami. 

Olde Hansa a kokteily so Sigmundom Freudom

Potulkami Tallinnom som si vybral aj dva podniky, kde sa večer určite vrátim. Prvým z nich bola reštaurácia Olde Hansa. Celá aj s personálom reprezentuje vizuál stredovekej „krčmy“ starého Tallinnu.

Na večeru som si nechal od veľmi milého personálu poradiť a výber padol na syr zapečený v rúre s bylinkami a borievkami. K nemu skvelo hral čerstvo upečený chlebík s bylinkami a orieškami. Celé jedlo bolo veľmi jednoduché, ale výborne vyladené ku horúcemu čiernemu pivu, taktiež s bylinkami a medom. Túto kombináciu v zimnom Tallinne určite odporúčam. Perfektne zahreje a posilní pred nočným prebadávaním tallinnských ulíc.

V jednej z ulíc neďaleko centra ma zaujal podnik, ktorý volajú Sigmund Freud – cocktails and ego alebo aj Imaginarium of Dr. Freud. Veľmi zaujímavý koncept podniku, kde nájdete skvelé kokteily. Vyskúšal som Paper Rhino a chutil skvelo. Ak obľubujete spoznávanie nových kokteilov, tu nespravíte chybu. Jedinečný koncept podniku skvelo zapadá do atmosféry Tallinnu aj keď pravdepodobne mesto nemá nič spoločné s Dr. Freudom.

Ráno ma už čaká trajekt loďou Finlandia spoločnosti Eckero Lines do Helsínk, preto to na dnes balím a zaspávam s pocitom veľmi príjemného dňa stráveného v Tallinne.

Plavba Finlandiou trvá iba niečo cez dve hodiny, ale vôbec by mi nevadilo ak by trvala aj dlhšie ☺ Finlandia má 9 palúb a zmestí sa na ňu 610 áut a takmer 2100 pasažierov. Ponúka viacero reštaurácii, kde si môžete vybrať z lokálnej kuchyne, obchody, pódia so živou hudbou a veľa iného. Dve hodiny nestačili na to aby som ju aspoň ako tak spoznal. Nevadí, už sa neviem dočkať spoznávania toho, čo ponúka Fínsko. Z väčších miest ma čakajú už iba Helsinky a potom cesta polárnou fínskou prírodou.

Chcete vyraziť na cesty a začať objavovať Európu a Slovensko? Vypožičajte si obytnú dodávku / campervan Marco Polo alebo karavan Grand California od nás!

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *