Do lotyšskej Rigy som pricestoval už po tme. Dopredu som si na prenocovanie vyhliadol zaujímavé miesto trochu ďalej od centra. Výhľad som mal priamo na rieku Daugava a nočnú televíznu vežu Rīgas radio un televīzijas tornis hneď na druhom brehu.

Keďže som sa rozhodol čo najviac času tráviť mimo zázemia kempov, po ceste ma čakala jedna menšia výzva. Vonkajšia sprcha môjho kampervanu v mínus osem stupňoch fungovala nad očakávania dobre. Nič nezamrzlo, ani ja a ani sprcha. Ono sa to nakoniec v tom mraze zdá, že voda je o dosť teplejšia ako „príjemných“ deväť – desať stupňov ☺

Objavovanie Rigy a jej zákutí 

Po raňajkách na brehu rieky Daugava prišiel čas vyraziť za spoznávaním mesta. Už vopred večer som si naplánoval pár miest, ktoré chcem navštíviť. Väčšina z nich, ale boli iba neviazané potulky mestom. Presne takto to mám rád, objavovať a nechať sa prekvapiť. Veľmi skoro som zistil, že Riga prekvapuje veľmi rada.

Ako prvé na mňa zapôsobilo námestie Rātslaukums. Tu nájdete aj Melngalvju nams alebo Dom Čiernohlavcov. Budova bola postavená už v roku 1334 a od pätnásteho storočia slúži ako sídlo bratstva čiernohlavcov. Na tomto mieste sa stretávali slobodní obchodníci, majitelia lodí a zahraniční usadlíci Rigy. V dnešnej dobe slúži ako múzeum, ktoré by som pri prehliadke Rigy určite nevynechal. Otvorené je každý deň od 10:00 do 17:00 mimo pondelka.

Na skok od Melngalvju nams nájdete Svētā Pētera baznīca alebo evanjelický kostol svätého Petra. Prvé zmienky o vybudovaní kostola svätého Petra na danom mieste sú už z roku 1209. V hlavnej veži kostola vo výške 72 metrov nájdete 360 stupňovú vyhliadku, ktorá poskytuje skvelé výhľady na zimnú Rigu a jej okolie.

Hneď za kostolom som sa na chvíľu zastavil pri soche Brēmenes muzikanti alebo Brémski mestskí muzikanti. Socha odkazuje na rozprávku bratov Grimmovcov, v ktorej vystupujú somár, pes, mačka a kohút. Zvieratám sa podarilo utiecť z domácnosti pani Marty, ktorá si z nich chcela urobiť polievku a klobásky. Skúšajú preraziť ako muzikanti v meste Brémy. Sochu zhotovila Krista Baumgartele a je darom mesta Brémy sesterskej Rige.

Gastronomické zastávky a nočné potulky Rigou

Po návštevách pár kultúrnych pamiatok som zablúdil ku Rīgas Centrāltirgus alebo centrálnemu trhovisku. Ideálne miesto na spoznanie lokálnej gastronomickej scény. Môžete tu objavovať a ochutnávať čerstvé lotyšské špeciality a suroviny. Obed som si dal priamo v tržnici a z množstva bistier vybral Siļķītes un Dillītes. Nemohol som spraviť lepšie. Na odporúčanie skvelého personálu som začal výdatnou rybacou polievkou na modifikovaný lotyšský štýl. Takto sa vraj rybacia polievka pripravuje iba špeciálne v Rige. Ako pokračovanie som mal variáciu chlebíčkov na štýl „tapas“. Tri rôzne druhy kombinovali tri druhy rýb, vynikajúca bola domácky marinovaná treska.

Potulky Rigou sa mi tak zapáčili, že som sa rozhodol predĺžiť si pobyt a preskúmať aj ďalšie zákutia mesta. Tentokrát som si našiel svoje ubytovanie v pešej dostupnosti centra, takmer hneď pri moste Vanšu tilts alebo Lanový most. Bol postavený v roku 1981 pod názvom Gorkého most. Zaujímavosťou je, že ako predloha mu slúžil bratislavský most SNP

Vanšu tilts je iba 20 minút pešo od mojich ďalších zastávok. Otestoval som pár pív v The Sinners Bar, Thirsty a Beer House No.1. Najviac sa mi páčilo v Thirsty, originálny interiér a zaujímavé pivné špeciály stoja za návštevu. Ak bude na výčape aj počas vašej návštevy, odporúčam lokálne pivko od remeselného pivovaru Madonas Alus.

Zimná Riga je po Varšave ďalším veľkým prekvapením na mojej ceste ku Nordkappu. Namiesto jedného večera a krátkeho spoznávania mesta som si pobyt v Rige predĺžil a nemohol som spraviť lepšie.

Presne to na cestovaní kampervanom zbožňujem. Môžem zostať ako dlho chcem tam, kde sa mi páči. Neskutočná sloboda…

Pokračujem ďalej do estónskeho Tallinu a už sa neviem dočkať plavby trajektom z tohto prístavného mesta smerom do fínskych Helsínk

Chcete vyraziť na cesty a začať objavovať Európu a Slovensko? Vypožičajte si obytnú dodávku / campervan Marco Polo alebo karavan Grand California od nás!

By Dominik

Related Post

One thought on “Riga, mesto v ktorom som sa nakoniec rozhodol stráviť tri dni namiesto jedného!”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X