Po takmer týždňovom pobyte vo Varšave bol čas posunúť sa ďalej. Aj pre nedostatok spánku z predošlej noci v Koszyki vo Varšave som sa vybral iba do niečo cez 400 km vzdialeného litovského Kaunasu.

Litovský Kaunas

Kaunas je počtom obyvateľov o niečo väčší ako Košice. To bola aj prvá myšlienka, ktorá ma napadla pri prechádzke centrom mesta. Problém je, že ani zďaleka mesto neponúka také atraktívne historické centrum ako spomínané Košice. Najznámejšími pamiatkami Kaunasu sú románsky katedrálny chrám Petra a Pavla z pätnásteho storočia a Kaunasský hrad z trinásteho storočia. 

Ako sa hovorí, dobre raz vidieť ako sto krát počuť, mňa ale Kaunas nenadchol… Niekedy bývajú aj takéto objavovania nových miest, nevadí ide sa ďalej. Čaká ma ešte veľa kilometrov na ceste ku Norkappu a k tomu určite aj priehrštie zážitkov.

Kryžių kalnas alebo Hora krížov

Po prenocovaní v Kaunase a asi  po 150 kilometrov cesty som dorazil ku svojej ďalšej zastávke. Kryžių kalnas alebo Hora krížov je umelý kopec, na ktorom sú umiestnené tisícky krížov. A keď hovorím o tisíckach, tak nepreháňam. Podľa poslednej štatistiky, Kryžių kalnas je domovom pre viac ako stotisíc krížov rôzneho tvaru, materiálu a veľkosti.

Prvé kríže boli na horu umiestnené už po roku 1831 ako pamiatka obetí Novembrového povstania, známeho aj ako poľsko – ruská vojna (1830 – 1831). Od vztýčenia prvých krížov boli na horu pútnikmi umiestňované aj sošky Panny Márie ako aj litovských patriotov.

Počas komunistického obdobia bola hora vzorom vzdoru a odboja proti Sovietskemu zväzu. Toto pamätné miesto bolo počas sovietskej okupácie zrovnané buldozérmi, strážené KGB a sovietskou armádou. Vztyčovanie krížov bolo trestané… A aj napriek tomu litovská verejnosť pokračovala v pridávaní ďalších a ďalších krížov.

V roku 1993 bola hora navštívená pápežom Jánom Pavlom II., zostáva vzorom vzdoru a odporu proti diktatúram a zlu aj v súčasnosti. V roku 2019 čínska vláda, bez vedomosti litovských úradov odstránila kríž, ktorý bol na hore vztýčený hongkonským pro-demokratickým hnutím, čo následne vyústilo do diplomatickej roztržky.

Kryžių kalnas a jeho história odporu proti neslobode určite stojí za návštevu alebo zastávku ak prechádzate regiónom.

Po Kryžių kalnas ma už čaká iba nočných stotridsať kilometrov do lotyšskej Rigy. Tu mám naplánované prenocovanie blízko vysielača, jednodňovú obhliadku a spoznávanie mesta.

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *