Po takmer dvoch týždňoch som si povedal, že je čas vyskúšať aj nejaký ten fínsky kemping. Vybral som si Suomen Latu Kiilopää, ktorý sa nachádza v národnom parku Urho Kekkosen Kansallispuisto. Hneď po príchode som zistil čo? Znovu mi zamrzla voda v nádrži, takže v kempe ma ako prvé čakalo technologicky vysoko vyspelé rozmrazovanie vodnej nádrže 🙂

Prebiehalo to asi tak, že som si z kempovej kúpeľne nosil v dvojlitrových fľašiach čo možno najteplejšiu vodu a nalieval do nádrže. Otočil som to tak sedem-osemkrát, čo bolo cca 25 – 30 litrov vody. Nebola to ktovie aká zábava hlavne v mínus osemnásť, ale rozmrazenie dopadlo úspešne.

Odteraz nechávam kúrenie v aute pustené výraznejšie aj keď tam nie som, 16 stupňov zjavne nestačí. Reorganizujem oblečenie v poličke nad nádržou, ktoré by teoreticky mohlo brániť prístupu teplého vzduchu. Snáď pomôže, určite sa to dozviem už čoskoro.  

Kemping je inak vybavený veľmi dobre, samozrejme nechýba sauna, dokonca tu je aj požičovňa bajkov, skútrov a bežiek.

Túra na horu Killopää

Po výdatnom spánku v tichej laponskej krajine a rýchlych raňajkách vyrážam na túru k hore Killopää. Výstup alebo teda skôr prechádzka ku Killopää ubieha rýchlo, z kempu to je iba niečo cez päť kilometrov a dvestopäťdesiat výškových metrov.

Mám krásny slnečný deň a naplno si vychutnávam pohyb v tomto arktickom prostredí. Občas sa zastavím aby som urobil pár fotiek. Mám pocit, že aj obloha tu je nejaká iná ako u nás… Akási modrejšia a výraznejšia.

Aj keď Killopää je relatívne nízka iba 546 metrov, na fínske pomery ponúka skvelé výhľady na okolie

Veď posúďte sami:

Cestou späť do kempu stretávam cyklistov. Na fatbajku som ešte nikdy nejazdil, podfúknuté pneumatiky zdá sa dobre držia na tvrdom snehu a ľade. Hneď po návrate si objednávam fatbajk na celodenný výjazd, ktorý som si už cestou späť z túry začal v hlave plánovať.

Mohol som si vybrať z elektro verzie alebo štandardnej, beriem štandardnú, ktorá stojí 30 EUR na deň, čo sa mi zdá ako veľmi dobrá cena.

Fatbajkom Laponskom

Po prevzatí fatbajku a pár tipoch kam vyraziť od personálu požičovne, svoj plán jemne upravujem a idem na cca 30 kilometrový okruh regiónom Saariselkä ku chate Savottakahvila.

Celý región je pretkaný cestičkami, ktoré sú špeciálne upravené zvlášť pre bicykle, bežky a snežné skútre. Dokonca na križovatkách nájdete aj značky a smerové tabule. Aj napriek tomu, že sú cesty takto dobre pripravené za celý okruh stretávam iba pár cyklistov. Skvelé!

Vychutnávam si jazdu fatbajkom krajinou zaliatou slnkom a množstvom snehu. Niečo také som ešte nezažil a ani netušil, že zimná bajkovačka môže byť takto úžasná. Prvých desať kilometrov si iba vychutnávam zimný trail, výhľady, slnko a poriadny mráz, ktorý ešte umocňuje rýchlosť. Z toho všetkého zabúdam fotiť a natáčať, spamätám sa až približne v polovici. 

Nevadí, vyťahujem zrkadlovku, skúšam spraviť pár záberov dronom a pokračujem ďalej. Už to mám iba pár minút jazdy ku chate. Savottakahvila je podobná ako naše horské chaty, samozrejme ale na fínsky spôsob. Nechávam si poradiť a objednávam si „chlebíčky“ s lososom a k tomu veľký čaj na zahriatie. Oboje bolo veľmi dobré, po doplnení energie a zahriatí je čas vyraziť späť.

Cestička sa kľukatí pomedzi občasné zhluky stromov a zimné pláne, vlní hore a dole a ja si stále s úžasom vychutnávam tento jedinečný zážitok. Rozmýšľam nad tým, ako by takéto dobrodružstvo ešte pár rokov dozadu nebolo pre mňa realizovateľné, zrazu som tu a prevážam sa bajkom po Laponsku

Späť do kempu prichádzam asi hodinu pred zotmením, odovzdávam fatbajk, rozoberám zážitky a lúčim sa so slečnou v požičovni.

Ako kráčam ku campervanu, myšlienky mi blúdia po celom Laponsku. Zakazujem si ale plánovať ďalšie dni, na to bude dosť času ráno, teraz si iba vychutnávam prítomnosť a chystám večeru. Po dvoch fyzicky výživných dňoch, zaspávam …

Po raňajkách nastal čas vybrať si kam ďalej? Zaujalo ma jazero Inari a kultúra Sami. Je rozhodnuté, toto bude moja ďalšia zastávka cestou na Nordkapp.

Chcete vyraziť na cesty a začať objavovať Európu a Slovensko? Vypožičajte si obytnú dodávku / campervan Marco Polo alebo karavan Grand California od nás!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *