Cestou späť z Malagy na Slovensko som mal naplánované už iba dve zastávky. Nakoniec som ale svoje plány jemne upravil a rozhodol sa preskúmať legendárnu horu Montserrat, ktorá je na skok od Barcelony. Odtiaľ to už bol len kúsok do Andorry a prechod cez Pyreneje, hor sa smerom na sever.

Okolie Barcelony a Montserrat

Keďže pri cestovaní karavanom sa plány často menia alebo minimálne čiastočne upravujú ku Barcelone a ďalej k hore Montserrat som sa dostal už potme.

Vopred som mal vyhliadnutých pár miest kde by som mohol stráviť večer, pozrel som možno dve – tri, ale nepozdávali sa mi preto som hľadal ďalej. Keďže už bolo dosť hodín prestal som vymýšľať a rozhodol sa zostať na prvom mieste, ktoré pozriem. Šiel som poľnou cestou, ktorá sa kľukatila po úpätí hory pomedzi stromy. Keď sa už cesta zhoršovala, povedal som si, že je čas a tu dnes končím.

Nachystal som si auto na noc, navaril fajnovú večeru a unavený šiel spať s budíkom nastaveným na východ slnka.

Asi to poznáte, jedna z nocí keď zaspíte v priebehu sekundy a zrazu vás budí neskutočne otravný budík. Presne taká to bola noc. Chvíľu som uvažoval, či nezostať spať ďalej, ale podarilo sa mi zabojovať a vykopať sa z postele.

Nemohol som spraviť lepšie. Hneď po otvorení dverí som uvidel Montserrat v jeho plnej kráse s úžasným východom slnka a perfektnou oblačnosťou, ktorá tak akurát zahaľovala a odhaľovala krásy hory. Ani som si nemohol priať miesto s lepším výhľadom ako to, čo sa mi podarilo nájsť úplnou náhodou. Veď posúďte sami:

Pod článkom nájdete aj odkazy na presné miesta z článku.

Po rýchlych raňajkách nasledovala prehliadka Montserratu a kláštora, ktorý je vtesnaný do hory. Kláštor Montserrat alebo Santa Maria de Montserrat je benediktínsky kláštor, ktorý bol založený už v roku 1025. Najznámejšou pamiatkou kláštora je Mare de Déu de Montserrat, prezývaná aj La Moreneta, pretože je jednou z mála európskych madon tmavej pleti. Pri prehliadke kláštora si viete pozrieť aj jedinečné diela od umelcov ako napríklad  Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Claude Monet, Edgar Degas, El Greco či Caravaggio.

Ak plánujete návštevu Montserratu mimo hlavnej sezóny, bez problémov zaparkujete na jednom z parkovísk, ktoré sa nachádzajú hneď pri areáli kláštora (z mojej skúsenosti). V hlavnej sezóne budete musieť auto zaparkovať ešte pod horou a ku kláštoru sa dostanete lanovkou. Prípadne odporúčam druhú možnosť, ktorou je pešia túra kľukatou cestičkou ponúkajúcou skvelé výhľady na okolie hory.

Montserrat bol úžasný, odporúčam navštíviť aj keď ste na leteckom výlete v Barcelone, dostanete sa sem za pár minút vlakom.

Ak si chcete vychutnať aj priamo Barcelonu a všetko čo ponúka, odporúčam článok od kamoša Šimona ktorý nájdete na jeho blogu – Čo vidieť v Barcelone za víkend a môj tip na najlepší výhľad.

Zimný prechod cez Andorru a noc v strede Pyrenejí 

Pribúdajúcimi výškovými metrami smerom na Andorru sa cesta z teplého decembrového počasia okolia Barcelony a Montserratu  začala ukazovať vo svojej plnej zimnej kráse.

Andorra je autonómna republika na pomedzí Španielska a Francúzska. Andorra alebo Andorrské kniežatstvo je autonómna krajina v Pyrenejach na hraniciach Španielska a Francúzska. Je spravovaná na základe zmluvy medzi španielskych biskupom Seo de Urgal a francúzskym grófom z Foix, ktorí si ešte v roku 1278 rozdelili ochrannú moc na Andorrou.

Strávil som v nej niečo viac ako pol dňa. Ak ste v okolí, prípadne si viete naplánovať Andorru cestou, návštevu určite odporúčam. Navyše si tu viete niečo pekné kúpiť, keďže Andorra nemá žiadne spotrebné dane.

Pôvodný plán bolo prenocovanie v Andorre. Žiadne z miest, ktoré som mal vytipované sa mi nepozdávalo a navyše som mal chuť vychutnať si prírodu a nie mesto, šiel som ďalej.

Cesta cez Pyreneje do Francúzka ma vytrhla z letargie príjemných teplých dní strávených na cestách po Portugalsku a Španielsku. Takto už budem cestovať až domov na Slovensko, aj napriek tomu, že je iba začiatok decembra. Zima udrela vo svojej plnej sile.

Zážitok to bol ale unikátny. Už samotná cesta je zaujímavá a ponúka výnimočné výhľady na okolité hory.

Tentoraz som miesto na prenocovanie našiel hneď na prvýkrát. Bolo to (hlavne v lete využívané) prírodné parkovisko v horách nad dedinkou ‎Forêt Domaniale du Montcalm v Pyrenejach.

Večer teplota klesla na -10 stupňov čo znamenalo jediné. Po krátkej prechádzke v tme zapnúť a prvýkrát v mraze poriadne otestovať nezávislé kúrenie v karavane. Fungovalo až nad očakávania dobre. Noc na samote v horách pod hviezdnou oblohou a vo vyhriatom campervane nemohla byť krajšia.

Ráno po východe slnka prišiel čas na pár kilometrový beh v okolí. Tam dole je zaparkovaný môj spoločník na cestách.

Samostatný zážitok bola vonkajšia sprcha po behu. V mínus 7 stupňoch sú aj takéto bežné činnosti zaujímavé a nebudem klamať, aj veľmi osviežujúce 🙂

Tipy na prenocovanie:

Prenocovanie pri Montserrat – https://maps.app.goo.gl/Gc7gyyypEa3QCy6q6

Prenocovanie v Pyrenejach – https://maps.app.goo.gl/WY2oDWZ3v3pgCfKa6

By Dominik

One thought on “<strong>Okolie Barcelony a Montserrat, zimný prechod cez Andorru a Pyreneje</strong>”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X