Cestovaním a spontánnymi odbočkami mimo plán som v Portugalsku strávil o niečo viac času ako som pôvodne zamýšľal. A keďže som mal v Málage dohodnuté dlho plánované a roky odkladané stretnutie so spolužiakom z vysokej školy, musel som vypustiť pôvodne plánovaný Cádiz…

Matalascañas a „westernové“ El Rocío

Ako ďalšiu zastávku som si preto zvolil na prenocovanie Matalascañas v národnom parku Parque Nacional de Doñana kúsok za mestom Huelva. Dychberúce výhľady hlavne pri západe slnka stoja za minimálne jednodňovú návštevu.

TIP: Matalascañas, duny a zrazy v okolí sú známe ako vyhľadávané štartovacie miesta pre paraglajdistov z celej Európy. Ak si chcete vychutnať pohľad na západy slnka a ich štarty, odporúčam drink v Chiringuito Heidi Bananas.

El Rocío

Cestou touto časťou Španielska zastávku v Matalascañas a špeciálne v „pieskovom“ meste El Rocio určite nevynechajte. Ak chcete aspoň čiastočne zažiť kúsok westernovej atmosféry pieskových ulíc po ktorých sa preháňajú kone a konské povozy, El Rocío je to miesto. Navyše El Rocío je známe aj púťou k Ermita de El Rocío zasvätenej Virgen del Rocío. Prvá svätyňa bola postavená už v roku 1270 na nariadenie kráľa Alfonsa X, známeho aj pod prezývkou „el Sabio“ čo znamená múdry.

Málaga bajkom po okolí

Málagu a jej okolie som si užíval niekoľko dní. Mimo mesta kde nájdete štandardne známe pamiatky ako Museo Picasso Málaga, Catedral de la Encarnación, pevnosť Alcazaba a Teatro Romano, alebo Centre Pompidu odporúčam potúlať sa pobrežím, napríklad bicyklom smerom na Rincon de la Victoria. Cestou objavíte viaceré zákutia, tunely, jaskyne a skvelé výhľady ako aj množstvo reštaurácii a podnikov. Priamo v Málage navštívte reštauráciu Tásca Láska (ktorú vlastní Slovenka Zuzka, ideálne vyskúšať ich skvelú Paellu), ako aj podnik Dynamite. V oboch budete potrebovať rezerváciu aspoň pár dni vopred. Cestou do Rinconu určite stojí za zastávku reštaurácia El Tintero, kde nájdete vynikajúco pripravené ryby a morské plody.

Rincon de la Victoria

Kitesurfing v Decembri? A prečo nie v Tarife?

Nespočetne množstvo rokov som sa chystal naučiť kitesurfovať. Stále mi do toho prišla buď práca, povinnosti alebo jednoducho nedostatok času, prípadne nevhodené počasie = nedostatok vetra. Nastala ale príležitosť na zmenu. Aké by bolo lepšie miesto na začiatok ako Tarifa? Tarifa sa nachádza na pobreží Atlantického oceánu kúsok za Gibraltárom. Jedinečné veterné podmienky na plážach Playa de Los Lances, Valdevaqueros a Punta Paloma ponúkajú jedny z najlepších možnosti pre windsurf a kitesurf v celej Európe. Prúd vytvorený Gibraltarskou úžinou vytvára efekt Venturi s prúdením nazývaným Levante (od pobrežia na oceán) alebo Poniente (od oceánu priečne na pobrežie). 

Vhodné veterné podmienky v Tarife pretrvávajú viac ako 300 dní do roka. Navyše Tarifa ma jednu z najnižších tepelných odchýlok počas zimy a leta v kontinentálnej Európe. To znamená iba jediné, učiť sa kitesurf v Tarife koncom Novembra a začiatkom Decembra nie je žiaden problém! Prečo si nedopriať tak dlho odkladaný zážitok, taký menší a predčasný vianočný darček?

V Tarife nájdete viac ako 50 ! kitesurf škôl, rozhodli sme sa pre školu Windkite a našou inštruktorkou bola Tiziana (pôvodom z Talianska). Prvé dva dni po dve hodiny sme trénovali v bezpečné ovládanie kite-u na pláži. A následne sme prešli do vody, kde sme sa naučili „ťahať sa“ za kito-m bez dosky a s doskou. Tieto základy sú dôležité pre bezpečné zvládnutie samotného vodného štartu, jazdy na doske ako aj jej znovu nájdenie v prípade pádu. Bol to skvelý a jedinečný zážitok. Čo môže byť lepšie ako začať svoju kitesurf „kariéru“ v Mekke tohto športu? Už sa neviem dočkať pokračovania, ktoré verím bude nasledovať čoskoro…

Tarifa
One thought on “<strong>Ochutnávka Andalúzie, netradičná Málaga a kitesurfing v Decembri!</strong>”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *