Praia do Malhão, Portugal

Portugalské pobrežie som sa tentokrát rozhodol zobrať trochu netradične a to po okreskách a mimo veľkých miest ako je Porto alebo Lisabon. Prejsť si viac ako osemsto kilometrov portugalským vidiekom sa ukázalo byť výzvou ako aj dobrou voľbou zároveň. Výzvou preto, lebo portugalské okresky sú v dosť horšom stave ako slovenské. Jednoznačne ale vyhrávajú výhody ako úžasné pobrežie a pláže takmer kdekoľvek a to všetko iba pár minút od hlavnej cesty.

Prvou zastávkou bola Praia de Canto Marinho blízko mesta Viana do Castelo iba pár kilometrov od španielskej hranice. Bolo to pekné miesto, skvelé a pokojné prenocovanie na ceste Portugalskom. Výhľady síce kazilo novembrové počasie, ale maják Farol de Montedor pri behu po pobreží skvelo vrhal svoje lúče do nízkej oblačnosti. Niekedy stačia aj takéto drobnosti aby som si uvedomil aké je to miesto výnimočné. 


Surfistické Peniche

Relatívne rovinaté severné pobrežie Portugalska prešlo plynulo ku úchvatným útesom ktoré som si vychutnával celou cestou do Sagresu. Úplnou náhodou som sa večer ocitol a „ubytoval“ v meste Peniche. O to väčšie bolo moje prekvapenie ráno, Peniche je totiž jedná z top surfistických destinácii v Európe, jeho pláže pokrývajú až tri rôzne smery čo zaručuje skvelé podmienky počas celého roka. Za zastávku určite stojí aj surfistický obchod Rip Curl priamo na pláži Praia da Cova da Alfarroba, v jeho blízkosti nájdete aj niekoľko beach barov a klubov. Odporúčam vyskúšat miešané drinky v Gamboa bare.

Peniche, Portugal
Výhľad z postele

FUN FACT

Počasie v Peniche je najpodobnejšie tomu v San Franciscu v Kalifornii.

Úchvatná Praia do Malhão

Cestou na juh, iba pár kilometrov od najbližšej hlavnej okresky nájdete aj Praia do Malhão. Asi najkrajšia pláž akú som v Portugalsku našiel. Mimo sezóny nie je problém ani s kempovaním cez noc, čo ale v sezóne určite neodporúčam kvôli pravidelným kontrolám lokálnej polície. Každopádne, či už cez deň alebo aj na noc, Praia do Malhão ponúka úchvatné výhľady na Atlantický oceán a portugalské pobrežie. Jednoznačne odporúčam naplánovať si jej návštevu na východ alebo západ slnka, určite neoľutujete.


Sagres a najjuhozápadnejší bod Európy

Po týždni ktorý som strávil na cestách bez kempov som sa v Sagres rozhodol pre kemp Parque de Campismo Orbitur ktorý nájdete tu. Navštívil som ho mimo sezóny. Kemp bol plný cca z polovice, vybavenie štandardné, všetko čisté, bezproblémový pobyt za dobrú cenu. 

Do Sagresu sa chodí buď surfovať alebo navštíviť Cabo de São Vicente. Mys svätého Vincenta a jeho maják je považovaný za najjuhozápadnejší bod Portugalska a kontinentálnej Európy. Dvadsaťštyri metrov vysoký maják, ktorý sa týči na útese vo výške až sedemdesiatpäť metrov je druhý najvýkonnejší v Európe s viditeľnosťou až zo šesťdesiat kilometrov.

Sagres, Portugal
Rosa das Ventas

Keďže toto bola už moja druhá návšteva Sagresu, chcel som si dať obed v reštaurácii Rosa das Ventas, kde mali naposledy skvelý seafood. Žiaľ takto mimo sezónu som nepochodil, možno nabudúce. Dovidenia Sagres, znovu bolo skvelo.

Pobrežie Portugalska vo mne zanechalo veľmi silné dojmy, bude sa tu páčiť každému kto má rád nádherne útesové pláže, skvelý surfing a dobré jedlo. Určite neoľutujete! A aj ja sa sem raz znovu vrátim objavovať ďalšie skvelé miesta.

One thought on “<strong>Pobrežie Portugalska, surfistické Peniche a úchvatná Praia do Malhão</strong>”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *