Precestovať celé pobrežie Španielska a Portugalska počas novembra a decembra bolo mojou prvou veľkou cestou obytnou dodávkou. Nerátam pár dobrodružstiev v okolí Slovenska, ktoré ceste predchádzali.

Nebudem tu písať o tom ako je cesta cieľom, lebo ak sa niekto rozhodne prejsť takúto porciu kilometrov za relatívne krátke obdobie, tak s tým akosi podvedome ráta. 

Podarilo sa mi zažiť úžasné chvíle, spoznať kopec milých ľudí a otestovať si, čo na ceste zvládnem ja ako aj moje auto. Na 99% to boli skvelé zážitky, ktoré odporúčam vyskúšať každému, kto ma aspoň trochu rád cestovanie.

Začať prechodom okolo Mont Blancu a prenocovať na lúke iba kúsok od Chamonix a po neočakávanom telefonáte pokračovať za kámošmi do Millau, bol začiatok aký som si nemohol ani naplánovať.

Cestu Francúzskom a pár dni v Bilbau, ako aj výnimočné Los Picos de Europa som zhrnul do úplne prvého článku na tomto blogu. 

Severné Španielsko a Los Picos de Europa, čo vyskúšať?

Nasledovala úchvatná Compostela alebo Santiago de Compostela tesne pred tým, ako som  vyrazil na pobrežie Portugalska. Peniche a jeho krásne pláže, nemôžem zabudnúť ani na obrovské vlny v Nazare, ktoré miestny volajú Gigantes de Nazare.

Pobrežie Portugalska, surfistické Peniche a úchvatná Praia do Malhão

Do Tarify, čo bolo hlavným cieľom cesty, som dorazil na prelome novembra a decembra. Prvé nesmelé dotyky s kajtom a ťahanie po oceáne. Aj to sú zážitky, kvôli ktorým sa oplatí cestovať. 

Ochutnávka Andalúzie, netradičná Málaga a kitesurfing v Decembri!

Prekvapenie pri Montserrate, prechod cez Pyreneje a znovu objavenie zimy, a to všetko za pár dní od poslednej kajtovačky. Naša „stará dobrá“ Európa ponúka neuveriteľné kontrasty, ktoré stačí iba začať objavovať.

Okolie Barcelony a Montserrat, zimný prechod cez Andorru a Pyreneje

Zastávka v Bazileji cestou do Bratislavy a preskúmanie jeho okolia, naladenie sa na blížiace Vianoce aj cez ochutnávky lokálnych nápojov bolo dobrou voľbou.

Vianočné trhy v Bazileji, cestoviny vo francúzskych viniciach a Kaysersberg

Precestoval som viac ako 8000 kilometrov, z toho drvivú väčšinu mimo diaľnic a rýchlostných ciest, spoznal desiatky skvelých miest a zažil nespočetne dobrodružstiev. Som rád, že som Vám aj takto sprostredkovane mohol priblížiť cestovanie obytnou dodávkou po Európe. Ak chcete vyraziť na podobné dobrodružstvo, obytné dodávky Marco Polo alebo karavan Grand California si môžete požičať aj od nás, radi poradíme aj s plánovaním a výberom zážitkov.

Mapa mojej trasy a približne zastávky:

V ďalšej sérii článkov Vás zoberiem na sever Európy v zime počas februára, marca až do začiatku apríla. Dostaneme sa spolu až ku legendárnemu Nordkappu. Už sa neviem dočkať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *