Po cestovaní pobrežím Španielska a Portugalska prišiel čas objavovať doposiaľ nepoznané zákutia Slovenska. Prípadne ich  znovu objaviť  z nového nepoznaného pohľadu. Pred dlho plánovanou a náročnou cestou severom Európy až na Nordkapp to chcelo niečo lokálne.

Vyhliadol som si netradičné strávenie Silvestra na samote v Poloninách, ako sa hovorí neskutočne skutočné.

Silvester v Poloninách

Poloniny mám počas leta už čiastočne prebádané, ale nikdy som tam nebol počas zimy. A čo by mohlo byť lepšie ako stráviť pokojného Silvestra v národnom parku Poloniny a navyše v parku tmavej oblohy. V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné pozorovať tisíce hviezd. V mestách kvôli svetelnému smogu iba 200 a vo veľkomestách dokonca iba okolo 20 najjasnejších hviezd.

Časti národného parku Poloniny sú zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO, ako napríklad bukové pralesy Stužica, Havešová či Rožok. Žije tu aj jedinečne stádo zubrov, ktoré tvorí v tejto chvíli už viac ako 25 jedincov.

Rozhodol som sa vyraziť zavčasu, keďže som si chcel vybrať ideálne miesto na pozorovanie nočnej oblohy. Navyše, bola hlásená nízka oblačnosť takmer v celých Poloninách. Aj napriek snahe a prevereniu asi šiestich vytipovaných miest, počasie bolo tento krát proti mojim plánom. Nuž aj takéto je kempovanie s karavanom, špeciálne v zime. Každopádne som sa nenechal odradiť a našiel som si pekné miesto na lúke nad dedinkou ‎Uličské Krivé

Pár hodín po príjazde ma prekvapila nečakaná milá návšteva, bolo to viac ako veľmi príjemné niekoľkohodinové posedenie.

Prerozprávali sme si všetky možné zážitky z celého predošlého roka, veľa nasmiali… aké môže byť lepšie ukončenie roka ako vo skvelej spoločnosti a v parku tmavej oblohy aj keď prekrytého oblačnosťou. 

Iba pár minút do nového roka sa ukázala aj obloha a hviezdy, tak predsa len, nech aj nový rok pokračuje tak ako skončil ten predošlý. S jasnou oblohou nad hlavou, smerom priamo za hviezdami…  

Chalúpka dedka večerníčka

Krásne novoročné ráno. Cestou domov ma čakala ešte jedna zastávka a to Chalúpka dedka večerníčka.

Nachádza sa v dedine Nová Sedlica a ešte iba v roku 2021 bola kompletne zrekonštruovaná. Chalúpka je z prelomu 19. a 20. storočia, mimo skanzenov je jej slamená strecha jedinou svojho druhu na území Prešovského kraja. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená už v roku 1987.

Aj keď nebola tentokrát prístupná v interiéri, aj pohľad z vonku nám pomôže vrátiť sa aspoň na chvíľu do nášho detstva. A ten pocit verím že stojí za návštevu.

V mojom ďalšom článku sa už dočítate o ceste do Osvienčimu a ďalej až na najsevernejší bod Európy dostupný autom.

By Dominik

Related Post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

X