Posledná zastávka pred Nordkappom bola dedinka Inari ležiaca na rovnomennom jazere. Aj napriek tomu, že dedinka Inari má iba 581 obyvateľov, stala sa centrom tohto regiónu Laponska.
Ubytovanie som si našiel pár minút nad Inari s výhľadom na jazero a okolie. Oblasť jazera je aj turisticky celkom aktívna. Viete si tu vyskúšať viacero aktivít, ako napríklad jazdu na snežných skútroch, zimnú rybačku v ľade, navštíviť múzeum, pozorovať polárnu žiaru a veľa iného.
Zaujímavosťou jazdy snežným skútrom je to, že väčšina ciest pre skútre je vytvorená priamo na jazere. Počas zimnej sezóny, približne od októbra do mája je ľad dostatočne pevný a cesty bezpečné, pravidelne kontrolované.
Zimná rybačka na jazere Inari
Na prvý deň som si naplánoval cestu snežným skútrom a tradičnú rybačku priamo na jazere. Vyrážali sme tesne po deviatej ráno. Predtým nás čakalo poriadne vyzbrojenie na zimnú prírodu, v ktorej sme mali stráviť celý deň. Na moje prekvapenie, dostali sme všetko od topánok, poriadne teplej kombinézy, rukavíc a kožušinových čapíc. Bolo mi vysvetlené, že bežné aj keď kvalitné technické oblečenie, ktoré som so sebou mal nebude postačovať. Nechal som si poradiť a nemohol som spraviť lepšie!
Po asi hodinovej jazde snežným skútrom sme dorazili na miesto rybolovu. Ako prvé sme si prichystali udice a návnady na lov. Následne nám sprievodca a inštruktor názorne vysvetlil ako správne vyvŕtať dieru do ľadu. Prekvapivo šlo to celkom rýchlo a ľahko, len je potrebné dať si pozor na veľmi ostré vrtáky, ktoré by bez problémov rozrezali aj hrubé zimné topánky.
Po vyvŕtaní stačilo „nahodiť“ návnadu na udici do vyvŕtanej diery a postupne ťahať hore a dole, hore a dole… hore a dole… Tu už zábavná a zaujímavá časť končí a začína nekonečné čakanie….
Hore a dole… hore a dole…
Po hodine stále nič ☺. Pýtame sa sprievodcu či tu niekto niečo vôbec niekedy chytil. Vysvetľuje, že áno, každý druhý deň…
Hore a dole…
Po ďalšej hodinke už vieme, že my sme práve ten druhý deň, keď sa nepodarí chytiť nič. Nevadí, presúvame sa do blízkeho zrubového domčeka, kde je pre nás pripravená tradičná rybacia polievka. Je to kombinácia zemiakov, lososa, cibule a kôpru… Vynikajúca, po troch hodinách v arktickom mraze ani nemohla padnúť lepšie. Polievky máme až až, tak si celá naša skupina pridávame ešte raz. Ideálny záver pred cestou skútrom späť na základňu.
Prichádzame okolo tretej, rozoberáme celodenné zážitky a aj napriek tomu, že sa nám nepodarilo chytiť žiaden úlovok, pochvaľujeme si tento skvelý výlet.
Stíham ešte podvečernú prechádzku dedinou Inari a vychutnávam si výhľady na okolie, presúvam sa kampervanom späť a začínam plánovať nasledujúci deň.
Úchvatné múzeum Sámi kultúry
Pred pokračovaním na Nordkapp som si ešte naplánoval niekoľko hodinovú návštevu Siid – múzea Sámi kultúry. Múzeum pozostáva z dvoch hlavných expozícií, interiérovej a vonkajšej na štýl našich skanzenov.
Sámi kultúra sa v severských regiónov Fínska, Švédska, Nórska a Ruska začala objavovať už okolo rokov 1800 až 1900 pred naším letopočtom. V súčasnosti sa ku Sámi kultúre stále hlási viac ako 80 000 osôb regiónu. Najpočetnejšie zastúpenie Sámiovia majú vo Fínsku, Švédsku a Nórsku.
Bolo úžasné dozvedieť sa o tejto jedinečnej kultúre viac, hlavne vonkajšia expozícia pomohla pochopiť ako bolo možné prežiť v arktických podmienkach storočia až tisícročia.
Po spoznávaní regiónu jazera Inari ma čaká posledná časť, už iba šesťhodinovej cesty takmer až priamo ku Nordkappu.
Chcete vyraziť na cesty a začať objavovať Európu a Slovensko? Vypožičajte si obytnú dodávku / campervan Marco Polo alebo karavan Grand California od nás!