Poslednou zastávkou cestou na Vianoce na Slovensko bol na pár dní švajčiarsky Bazilej a jeho okolie. Keďže v blízkosti už roky žije kamarátka tak o program som mal od začiatku postarané.
Vianočné trhy v Bazileji
Povedal by som, že trhy v Bazileji boli napríklad na bratislavské pomery o dosť menšie, ale predajné stánky boli celkom striktne zamerané na vianočné dobroty, alkoholické a nealko nápoje. Dalo by sa povedať, že ste tam našli o niečo menej nevianočného „balastu“ na vyplnenie, ako zvykne byť u nás. Za návštevu určite stojí pohyblivý drevený vianočný stromček, ktorý nájdete pred Basel Historical Museum. Jednoznačne, ak máte cestu okolo naplánovanú v predvianočnom období, bolo by chybou nenavštíviť tieto alebo jedny z množstva ďalších vianočných trhov po okolí.
Po trhoch sme si dali prechádzku Bazilejom, kde sme nevynechali Basler Münster, odkiaľ sa ponúkajú jedinečné výhľady na rieku Rýn a vianočne vyzdobené historické mosty, ktoré ju pretínajú.
Potulky okolím a obed vo francúzskych viniciach
Druhý deň sme sa rozhodli stráviť túlaním sa po okolí Goldbach – Altenbachu už vo francúzskej časti regiónu. Počas pár hodín sa nám podarilo nájsť a dobehnúť takmer jarné slnečné lúče ako aj poriadnu zimnú atmosféru plnú omrznutých stromov. To všetko krátkou turistikou a návštevou zrúcanín hradu Château de Freundstein v dedinke Goldbach – Altenbach.
Veď posúďte sami, rozdiel medzi fotografiami je necelá hodina a pár kilometrov.
Keďže čas už pokročil, našli sme si miesto na odparkovanie karavanu priamo vo francúzskej vinici pri dedinke Ammerschwihr v regionálnom prírodnom parku Ballons des Vosges, kde bolo dosť času a priestoru na uvarenie obedu a prehodenie pár slov o novinkách.
Historický Kaysersberg a jeho vianočné trhy
Ak máte radi komornejšiu a verím, že aj autentickejšiu atmosféru odporúčam navštíviť trhy v historickom a vinárskom mestečku Kaysersberg. Toto alsaské mesto si kvôli svojej histórii a zachovanej autenticite určite zaslúži návštevu aj mimo vianočného obdobia. Oblasť Kaysersbergu je považovaná za jednu z najlepších vinných oblastí celého Alsaska. Zaujímavosťou je, že prvé priesady viniča boli do oblasti dovezené barónom Baron de Schwendi už v šestnástom storočí z oblasti Tokaja.
Toto bola moja posledná zastávka pred cestou späť na Slovensko, prešiel som viac ako osemtisíc kilometrov cez sedem krajín. V ďalšom článku už mám nachystanú mapu cesty, zastávky ako aj tipy, ktoré sa hodí poznať pri cestovaní touto časťou Európy.
Už koncom februára sa máte na čo tešiť! Zimnou cestou zo Slovenska až na najsevernejší autom prístupný bod Európy Nordkapp som si splnil jeden veľký cestovateľský sen.