Po cestovaní pobrežím Španielska a Portugalska prišiel čas objavovať doposiaľ nepoznané zákutia Slovenska. Prípadne ich znovu objaviť z nového nepoznaného pohľadu. Pred dlho plánovanou a náročnou cestou severom Európy až na Nordkapp to chcelo niečo lokálne.
Vyhliadol som si netradičné strávenie Silvestra na samote v Poloninách, ako sa hovorí neskutočne skutočné.
Silvester v Poloninách
Poloniny mám počas leta už čiastočne prebádané, ale nikdy som tam nebol počas zimy. A čo by mohlo byť lepšie ako stráviť pokojného Silvestra v národnom parku Poloniny a navyše v parku tmavej oblohy. V oblasti je výborne viditeľná Mliečna cesta a bez ďalekohľadu je možné pozorovať tisíce hviezd. V mestách kvôli svetelnému smogu iba 200 a vo veľkomestách dokonca iba okolo 20 najjasnejších hviezd.
Časti národného parku Poloniny sú zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO, ako napríklad bukové pralesy Stužica, Havešová či Rožok. Žije tu aj jedinečne stádo zubrov, ktoré tvorí v tejto chvíli už viac ako 25 jedincov.
Rozhodol som sa vyraziť zavčasu, keďže som si chcel vybrať ideálne miesto na pozorovanie nočnej oblohy. Navyše, bola hlásená nízka oblačnosť takmer v celých Poloninách. Aj napriek snahe a prevereniu asi šiestich vytipovaných miest, počasie bolo tento krát proti mojim plánom. Nuž aj takéto je kempovanie s karavanom, špeciálne v zime. Každopádne som sa nenechal odradiť a našiel som si pekné miesto na lúke nad dedinkou Uličské Krivé.
Pár hodín po príjazde ma prekvapila nečakaná milá návšteva, bolo to viac ako veľmi príjemné niekoľkohodinové posedenie.
Prerozprávali sme si všetky možné zážitky z celého predošlého roka, veľa nasmiali… aké môže byť lepšie ukončenie roka ako vo skvelej spoločnosti a v parku tmavej oblohy aj keď prekrytého oblačnosťou.
Iba pár minút do nového roka sa ukázala aj obloha a hviezdy, tak predsa len, nech aj nový rok pokračuje tak ako skončil ten predošlý. S jasnou oblohou nad hlavou, smerom priamo za hviezdami…
Chalúpka dedka večerníčka
Krásne novoročné ráno. Cestou domov ma čakala ešte jedna zastávka a to Chalúpka dedka večerníčka.
Nachádza sa v dedine Nová Sedlica a ešte iba v roku 2021 bola kompletne zrekonštruovaná. Chalúpka je z prelomu 19. a 20. storočia, mimo skanzenov je jej slamená strecha jedinou svojho druhu na území Prešovského kraja. Za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená už v roku 1987.
Aj keď nebola tentokrát prístupná v interiéri, aj pohľad z vonku nám pomôže vrátiť sa aspoň na chvíľu do nášho detstva. A ten pocit verím že stojí za návštevu.
V mojom ďalšom článku sa už dočítate o ceste do Osvienčimu a ďalej až na najsevernejší bod Európy dostupný autom.