Oświęcim bol na mojom cestovateľskom zozname už roky rokúce. Vedel som, že ma čaká emocionálne náročná návšteva pamätníka krutosti nacistického režimu. A takéto „zážitky“ si asi vyžadujú ten správny okamih v živote človeka. Ten správny čas prišiel pri mojej dva a pol mesačnej ceste na sever Európy až na Nordkapp. 

‎Oświęcim a múzeum nacistických zločinov Auschwitz-Birkenau

Nad touto témou som rozmýšľal veľmi dlho. Z môjho pohľadu je ťažké písať o negatívnych zážitkoch a motivovať ľudí ktorí Auschwitz-Birkenau ešte z rôznych dôvodov nenavštívili, aby toto miesto plné krutosti a zároveň nádeje zahrnuli do svojich cestovateľských plánov.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau bol najväčším nacistickým vyhladzovacím táborom, zriadeným v roku 1941 neďaleko mestečka Oświęcim. Do tábora bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí, pričom v ňom zavraždili najmenej 1,1 milióna. Z toho 900 000 zomrelo hneď po príchode v plynových komorách alebo ich zastrelili. Viac ako 200 000 zomrelo na následky chorôb, lekárskych pokusov alebo týrania.

O krutosti nacistického režimu by sa dalo písať veľa a veľa aj napísaného bolo. Napriek tomu, keď uvidíte na vlastné oči rozmery toho čo bolo v Auschwitz-Birkenau vybudované, škálu devastácie a vyvražďovania, odídete ako iný človek. V tomto prípade platí dvojnásobne staré známe  lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Vidieť rozmery tejto vraždiacej mašinérie aj takto vzdialene, po desiatkach rokov čiastočne precítiť neuveriteľné utrpenie prináša návaly emócií a myšlienok, ktoré budete spracovávať ešte pár dní po návšteve.

Zároveň aj toto kruté miesto je dôkazom toho, že nádej je mocná a nakoniec vždy zvíťazí dobro nad zlom, láska nad nenávisťou… A to je z celého mixu pocitov a emócii najzapamätateľnejšie čo som si z návštev Auschwitz-Birkenau odniesol. Už nikdy sa nenechajme oklamať zlom, aj keď skrytým za skratkovité a jednoduché riešenia.

NECH NAVEKY ZOSTANE
VÝKRIKOM ZÚFALSTVA
A VÝSTRAHOU PRE ĽUDSTVO
TO MIESTO
NA KTOROM HITLEROVCI
ZAVRAŽDILI
ASI POLDRUHA MILIÓNA
MUŽOV ŽIEN A DETÍ,
ZVäČŠA ŽIDOV
Z RôZNYCH KRAJÍN EURÓPY

AUSCHWITZ - BIRKENAU
1940 - 1945

Večerná Częstochowa

Noc som strávil pri jazere v Oświęcime a do Częstochowej som dorazil až tesne poobede. Takto v januári, mimo hlavnú letnú turistickú sezónu, bolo mesto poloprázdne. Presne to je nastavenie ktoré mi pri objavovaní a skúmaní miest vyhovuje najviac.

Zaparkoval som blízko hlavného bulváru a aj napriek zime (musím sa predsa už postupne adaptovať na oveľa chladnejší sever Európy), vybral sa prebádať mesto. Navštívil som kláštor Jasna Góra  ktorý tvorí s priľahlým parkom  najkrajšiu časť Częstochowej ktorú som mal možnosť počas mojej zastávky vidieť. Kláštor Jasna Góra, alebo Jasná Hora je paulínsky kláštor, ktorý ročne pritiahne viac ako 5 miliónov pútnikov. V kláštore sa nachádza slávna ikona čiernej Panny Márie z Čenstochovej, ktorá bola podľa tradície vytvorená sv. Lukášom, ktorý ju namaľoval za života Panny Márie podľa jej skutočnej podoby na dosku stola. Pravdepodobnejšie ikona vznikla v rannom stredoveku ako byzantská ikona Panny Márie.

Je zjavné že Poliaci túto časť vystavali veľkolepo a ak máte cestu okolím Częstochowej, už len kvôli Jasnej Góre zbehnite mesto pozrieť.

Ostatné časti mesta ako aj centrum ničím nevybočovali z architektúry a „atmosféry“ našich miest vybudovaných na základoch socialistického realizmu, v preklade typických panelákov a sídlisk 🙂

Ďalšia moja zastávka bude takmer týždňový pobyt vo Varšave, kde som objavil zaujímavé gastronomické podniky ako aj prešiel viacero historických pamiatok. Navyše, základom bol tréning vo veternom tuneli ktorý sa na rozdiel od Slovenska vo Varšave fakt oplatí. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *